Pre kvalitnú realizáciu plota je potrebné vykonať niekoľko krokov, bez ktorých by sa z montáže mohol stať boj s časom a samotnou realizáciou. TR BETON vlastní techniku určenú na práce tohto charakteru. K tomu tiež prispieva realizačný tím montážnikov s dlhoročnou skúsenosťou.
- Predbežná kalkulácia – je cena podľa základných parametrov oplotenia, ktorá môže byť reálna okamžite alebo sa môže počas obhliadky ešte zmeniť. Ovplyvňujúcich faktorov môže byť viac: nerovnosť terénu, prekážky v osi predpokladaného plota, doplňujúce práce, ktoré dokážeme tiež zákazníkom poskytnúť a ďalšie…
- Obhliadka – slúži na zameranie terénu a konečné dohodnutie prác a ceny
- Doprava – dokážeme zabezpečiť dopravu materiálu až na miesto určenia. Spolupracujeme s niekoľkými dopravcami, ktorí vlastnia nákladné autá s mechanickou rukou. Zjednoduší sa tak manipulácia s tovarom, nakoľko sa jedná o tovar s veľkou hmotnosťou. Po konečnom určení materiálu na výstavbu plota vypočítame celkovú váhu tovaru a na základe toho dohodneme s autodopravcom prepravu.
- Prekážky – ich technické odstránenie a vyčistenie pozemku. Na základe dohody sa môže jednať o vyčistenie celého pozemku, nie len osi plota.
- Samotná montáž
1. krokom je osadenie stĺpikov po ich zameraní a presnom rozložení v teréne
2. krokom je osadenie dosiek plota
3. krokom je kontrola zhotoveného plota - Hotová stavba – preberá ju zákazník na základe preberacieho protokolu.
- Záruka – podľa obchodného zákonníka
Montáž betónových plotov TR BETON sa realizuje dvomi základnými druhmi, alebo ich kombináciou. Pre terény so stabilným podložím odporúčame montáž s betónovými pätkami, ktorá je ekonomicky i ekologicky vhodnejšia.
Montáž s betónovým základom odporúčame najmä na miesta, kde terén nemá dostatočnú hutnosť (podmáčaný terén, svahovitý, …apod.)
Vykopte jamy a ryhy pre betónový stĺp a základ, ktorý bude prechádzať pod celou dĺžkou plota. Po osadení stĺpov ich zabetónujte iba po spodnú hranu betónového základu. Následne zašalujte betónový základ (do požadovanej výšky), do ktorého vložíte armatúru. Tento základ slúži ako opora celého plota, zároveň bráni podhrabávaniu zvery.
Betónový základ môže byť v rôznej výške k terénu.
Betónový základ je môžné nahradiť šalovacími zalievacími tvárnicami.
Vyhĺbenie jám pre betónové pätky. Osová vzdialenosť stredov jám je 258cm, rozmer je 50 x 50cm. Jamy je potrebné vyhĺbiť pod nezamŕzajúcu hladinu pôdy. Na juhu Slovenska min. 75cm hlboko. Pri hĺbke a rozmere jám treba zohľadniť aj únosnosť podložia. Na spodok výkopu doporučujeme zhotoviť štrkové lôžko o hrúbke cca 10cm.
Spodnú hranu prvej dosky je vhodné zapustiť 10-15cm pod úroveň terénu, zabráni sa prerastaniu buriny a podhrabávaniu. Pre urýchlenie montáže odporúčam, ryhy pre zapustenie dosiek do terénu vykopať ešte pred osadením stĺpov.
Podľa požadovanej výšky plota osádzame:
• pri výške plota 180cm použijeme stĺpy s výškou 260cm a osádzame 6 dosiek,
• pri výške plota 210cm použijeme stĺpy s výškou 280cm a osádzame 7 dosiek,
• pri výške plota 240cm použijeme stĺpy 300cm a osadíme 8 dosiek.
Pri betonáži stĺpov používame betón C20/25 v hustej konzistencií. Na pripravené štrkové lôžko, ktoré je dobre zhutnené, nasypeme betón do požadovanej výšky spodku stĺpa. Tu je možné zhotoviť okolo stĺpa armatúru, doporučujeme používať pri sypkých pôdach a oploteniach vysokých 2,4m. Do takto pripravenej jamy postavíme betónový stĺp. Za pomoci vodováhy presne vycentrujeme stĺp na požadované miesto. Pomocou nivelačného prístroja skontrolujeme správnu výšku stĺpa. Následne stĺp obsýpame betónovou zmesou, ktorú postupne zhutňujeme a dovlhčujeme podľa potreby. Stĺp obsýpame do výšky spodku prvej dosky, tu spravíme lôžko na uloženie dosky. Spodnú dosku osádzame do takej výšky, aby nám po vložení všetkých dosiek do poľa ostávala na stĺpoch 5cm rezerva. Oplotenie vyzerá estetickejšie, ak stĺpy siahajú nad dosky. Na betónovú zmes treba dávať pozor, aby nepreschla, nedosiahla by tak potrebnú pevnosť.
Dosky osádzané do stĺpikov majú štandardné rozmery 250x30x5cm. Pri neštandardných rozmeroch alebo na požiadanie zákazníka okrem klasických dosiek aj stĺpikov, vieme na zákazku vyrobiť komponenty na mieru, podľa požiadavky alebo potrieb zákazníka.
Výška stĺpikov sa tiež volí na základe zhodnotenia terénu. Je teda potrebné rátať s tým, že napríklad pri nerovnosti terénu, stĺpiky sa budú kombinovať s dlhšími, prípadne kratšími stĺpikmi. Preto je vhodné pred realizáciou vykonať obhliadku terénu, aby boli stanovené správne parametre komponentov oplotenia.
Prvý stĺp na línií presne vycentrujte v požadovanom smere, výške a skontrolujte jeho kolmosť. Ak sú všetky parametre v poriadku a stĺp je zafixovaný v stabilnej polohe, pristúpite k betonáži. Používajte kvalitnú betónovú zmes, odporúčame C20/25. Počas betónovania prekontrolujte kolmosť stĺpa, jeho polohu v línií a to či náhodou nesadá!!
Po zabetónovaní prvého stĺpa pokračujte v jednej línií k ďalšiemu. Osaďte ho v požadovanej osovej vzdialenosti od prvého stĺpa. Vzdialenosť stĺpikov vo vybratých miestach pre dosky je 251,5cm. Osovú vzdialenosť na vrchu stĺpov zabezpečíte vložením drevenej latky medzi stĺpy.
Dodržujte vnútornú rozteč stĺpikov 251,5cm, ušetríte tak mnoho síl pri osádzaní betónových dosiek. Pri správnej vzdialenosti dosku vložíme šikmo medzi stĺpy a postupne vyrovnávame v drážkach stĺpov do vodorovnej polohy. Nie je ich teda potrebné pracne vkladať vrchom ponad stĺpy.

















RADY NA ZÁVER:
- dosky musíte ukladať vždy vodorovne,
- stĺpy osaďte tak, aby presahovali 3-5cm nad hornú hranu poslednej dosky (horná doska).
- snažte sa docieliť, aby boli vzory na doskách v jednej rovine pozdĺž celého plota.
- ak vám posledné pole plota vychádza kratšie ako je celý segment, osaďte stĺp v požadovanej vzdialenosti a dosky zrežte (flexi) uhlovou brúskou s kotúčom na kameň,
- v miestach kde terén stúpa, alebo klesá a je potrebné spraviť výškovú zmenu na plote (odskok). Výškový rozdiel realizujte vždy so zmenou o výšku jednej dosky. Výškových zmien by malo byť čo najmenej.